Saját weboldal 3
Személyre szabott vagy kész CMS?
Ha egy új weboldalról van szó, az első kérdés, ami felmerül, az az, hogy egy személyre szabott weboldal készüljön, vagy egy CMS-t (Wordpress, Magento, Prestashop, Joomla stb.) használjunk fel erre a célra.
Van, aki a CMS-re esküszik (Content Management System - tartalomkezelő rendszer), van, aki a személyre szabott (programozott) megoldásokra. Egyes cégek a CMS-ekre szakosodtak, mások a személyre szabott programozásra. Természetesen egyiket sem kell elvetni, hanem meg kell vizsgálni, hogy egy adott kéréshez melyik a legjobb megoldás.
Lássuk a két megoldásnak az előnyeit és hátrányait.
A CMS előnyei:
-a weboldal hamarabb elkészíthető, hisz az alapok már meg vannak írva
-a CMS-eket sokat készítik és tesztelik, így szinte hibamentes (legalábbis az alap, a bővítmények esetében ez nem mindig igaz)
-könnyen bővíthető új funkciókkal a bővítmények segítségével
-olcsóbb megoldás
Néhány hátrányt is felsorolhatunk:
-sok bővítő modul vírusos lehet, sőt, egyeseket adatlopásra terveznek. Ezért vigyázni kell az ingyenes bővítményekkel.
-sok esetben túl sok dolgot tartalmaz a CMS ahhoz képest, hogy mire lenne szükség (olyan weboldal miatt is fel kell töltenünk és futtatnunk kell a szerveren 50 megabyte-nyi CMS-t, amely néhány száz kilóbájtól összerakható)
bár a megbízható CMS-ek esetében folyamatos a biztonsági javítás, ne felejtsük el, hogy ezek nyílt forráskódú megoldások, ezért a működésüket a hackerek is ismerik. Ha egy CMS-t bővítményekkel is teleraktunk, amelyek kétséges forrásból származnak, szinte biztos, hogy előbb-utóbb feltörik a weboldalunk.
Vannak esetek, amikor bizonyos kérésekre, igényekre nem kapunk bővítményt, és azokat egy programozó meg kell írja, amely időigényes lehet
A személyre szabott megoldások előnyeiről:
-teljesen személyre szabható, a megrendelő igényeinek megfelelően
-csak az van benne, ami kell
-új funkciókkal könnyen bővíthető (természetesen az eredetit elkészítő cég számára)
-biztonságos, mert a háttérben futó kódot senki nem ismeri (természetesen ha a programozók levédik az oldalt, elvégzik a szükséges biztonsági előírásokat)
-mivel a megrendelő igényeihez lehet optimizálni, így kevesebb erőforrást igényel a működtetése
A személyre szabott megoldás főbb hátrányai lehetnek:
-hosszabb kivitelezési idő
-drágább, mint az előző megoldás
-ha a készítője eltűnik a piacról, nem igazán lesz, aki tovább fejlessze, hiba javítsa
-ha rosszul van megírva a kód, feltörhetik, vagy leterhelheti a szervert
Valójában minden projektnél figyelembe kell venni a fenti két megoldás lehetőségét, és a projekt függvényében kell kiválasztani a megfelelőt.