Külső kör, belső kör
A fórumban, a jogosultságoknak és a privát témáknak köszönhetően, többféle belső kör alakítható ki. Ez azt jelenti, hogy virtuálisan van a “nagy csapat”, amelyben kisebb csapatok vannak.
Alap jogkörök
Az alap jogosultságok a következők:
- Témák, amelyeket mindenki láthat, azok is, akik nem regisztráltak, nincsenek bejelentkezve a fórumba
- Regisztrált felhasználók által megtekinthető témák
- Igazolt felhasználók által látható témák
Ezek alapján van a “mindenki”, a “regisztráltak” és az “igazolt felhasználók” csoportja. Természetesen új témát nyitni, vagy hozzászólni csak regisztráció után lehetséges, ezért a “mindenki” csak olvasói státussal bír.
Amikor egy új témát nyitunk, a címkézéssel szabhatjuk meg, hogy milyen jogosultsági körbe tartozzon a téma. Új téma létrehozásakor meg kell adnunk kötelező módon egy elsődleges címkét (például: Általános, Természet stb.), és megadhatunk opcionálisan egy másodlagos címkét (például Regisztráltak).
A másodlagos címkékkel kapcsolatban azt kell tudni, hogy csak olyan címkét van lehetőségünk elérni és a témához csatolni, amilyen felhasználói csoportban tartozunk.
- regisztrált tagok: választhatnak az között, hogy nem tesznek másodlagos címkét (így a témájukat mindenki láthatja, a nem regisztrált olvasók is), vagy rátehetik a “Regisztráltak” címkét, így a témájuk olvasásához be kell jelentkezni a fórumban.
- igazolt felhasználók: a fenti 2 lehetőség mellett ők az “Igazolt felhasználók” címkét is használhatják, ezzel lezárva a témát a nem igazolt felhasználók szeme elől.
Tehát, egy regisztrált felhasználó eldöntheti, hogy az általa létrehozott témát csak regisztráltak lássák-e vagy mindenki, de egy igazolt felhasználó azt is eldöntheti, hogy a témáját regisztrált felhasználók ne láthassák, csak az Igazolt felhasználók.
Hivatalos körök
A fenti alap jogkörökön kívül léteznek más, “belső” körök is, ezeket az adminisztrátorok tudják beállítani, kérésre.
Hogyan működnek ezek a belső körök?
A példa kedvéért tételezzük fel, hogy egy csoport szeretne külön jogot, és kérésükre létrehozzuk a “Különcök” felhasználói csoportot és a “Különc témák” címkét. A csoport minden tagját betesszük a “Különcök” csoportba, és ettől fogva számukra a címkézésnél még egy plusz lehetőségük lesz: A Regisztráltak, Igazolt felhasználók címke mellett ők a “Különc témák” címkével is létrehozhatnak új beszélgetést. A jogoknak köszönhetően, a “Különc témák” címkével ellátott beszélgetéseket, témákat csak azok a felhasználók láthatják, és szólhatnak hozza, akik a “Különcök” csoportba tartoznak.
Ahhoz, hogy bizonyos tagok ilyen belső kört kérhessenek, vagy ilyenbe bekerüljenek, igazolt felhasználóknak kell lenniük! Bármelyik igazolt felhasználó kérheti egy ilyen hivatalos belső kör létrehozását, egy privát üzenetet írva nekem. Az üzenetbe le kell írni, hogy mi legyen a neve a csoportnak és a címkének (pluszba megadható szín, ikon), és kik azok a tagok, akiket a csoportba be kell tenni. A kérést 24 órán belül teljesítjük.
Kik láthatják ezeket a “hivatalos” belső köröket?
A megadott csoport tagjai, illetve az adminisztrátor, bizonyos esetben a moderátorok.
A belső körök szabályzata
A “hivatalos” belső körök külön szabályzattal bírnak, amelyet minden kör-tagnak kötelessége betartani. A szabály lényege, hogy belső körből NEM VIHETŐ KI információ senki által, semmilyen publikus felületre. A téma létrehozója csak adminisztrátori engedéllyel és felülvizsgálattal veheti le a belső kör címkéjét a témáról, és teheti azt publikussá (természetesen egy már kialakult beszélgetésről beszélünk,, nem egy elkezdett témáról).
Abban az esetben, ha a téma létrehozója a témát publikussá teszi, annak tartalmától függően az adminisztrátornak joga van azt újra felcímkézni (visszatenni a belső kör címkét), vagy törölni, illetve a téma létrehozójától a belső kör jogot elvenni. Erre azért van szükség, hogy a hozzászólók bizalmas írásait megvédjük.
Privát csoportok
A fentieken kívül bárki alapíthat tetszőleges privát csoportokat, ehhez nem szükséges az adminisztrátori hozzájárulás. Ezt a Privát beszélgetések menüből érhetjük el, ahol az Új privát téma gombbal indíthatunk privát témát. Itt, a címkék mellett vagy helyett, meg kell adnunk a résztvevőket, legalább még egy személyt, de bármennyi felhasználót hozzáadhatunk.
Ki láthatja a privát témákat?
Csak azok a személyek, akik benne vannak, senki más.
A privát beszélgetések, témák esetében lehetősége van a téma létrehozójának utólag embereket venni fel, vagy törölni a témából. Akár a téma létrehozója is kiléphet a témából.
Mi az alapvető különbség a “hivatalos belső körök” és a privát beszélgetések között?
A “hivatalos” belső körök előnye, hogy több téma indítható ugyanannak a csoportnak, ehhez csak a megfelelő címkével kell ellátni a témát. Ezzel szemben a privát beszélgetésnél, ha új témát nyitunk, ott megint privát témát kell nyitnunk és felvegyük ugyanazokat a felhasználókat, akiket szeretnénk.
A privát témák előnye, hogy bárki nyithat ilyen témát, nem kell adminisztrátori segítség hozzá, és azt veszünk fel rá, akit akarunk, vagy beszélgethetünk valakivel kettesben. A privát témákhoz sem a moderátorok, sem az adminisztrátor nem fér hozzá, nem látja ezeket.
Összefoglaló
Láthatjuk, hogy számtalan módon alapíthatunk kisebb csapatot a nagy csapation belül. A jogosultsági rétegek vázlata:
Mindenki - Regisztrált felhasználók - Igazol felhasználók - Valamilyen belső kör tagok - Privát beszélgetések.
Ha bármilyen kérdés van a témában, írj nyugodtan!